Hogyan frissítsd fel a szobád, ha nem akarsz költeni rá
Mindenkivel előfordul, hogy szeretné a lakását, vagy egy-egy szobáját, helyiségét megújítani, mert a jelenlegi helyzettel már nem elégedett. Nyilván a legegyszerűbb, ha hívunk egy lakberendezőt, ő megismeri az igényeinket és a lehetőségeinket, készít néhány tervet, ebből kiválasztjuk a nekünk tetszőt, egy kivitelező csapat megkezdi az átalakítást, a lakberendező beszerzi az új bútorokat.....
De sajnos, vagy sem, erre nem mindig van lehetőség. Vagy pénz nincs rá, vagy idő, vagy egyik sem. Íme néhány ötlet, hogyan lehet költséghatékonyan változtatni. Természetesen ezek a kis trükkök nem egyenlőek egy felújítással, de a szemünknek, lelkünknek egy kis időre megelégedést nyújthat a változás.
1. Szelektálj!
Ha túl sok a dísztárgy, ajándék, kép és használaton kívüli eszköz a bútorokon, vagy a padlón, az sokszor tudat alatt is nagyon nyomasztó. Még az egyébként szép bútorok sem látszanak tőlük.
Érdemes ilyenkor mindent kipakolni, egy alapos takarítás után pedig nagyon átgondolni, hogy mit teszünk vissza. Bizonyára találunk olyat, ami már nem használható, ez mehet a szemétbe. Ami használható, de nekünk már nem kell, azt elajándékozhatjuk, eladhatjuk, vagy eljuttathatjuk rászorulóknak. Ha a maradék még mindig túl sok, akkor rotációs rendszerben is gondolkodhatunk, vagyis csak a díszek, emléktárgyak, könyvek egy részét pakoljuk ki, a többit pedig eldobozoljuk. Pár hónap múlva pedig a dobozban lévő holmik kikerülhetnek, az addig kint lévők pedig mennek a dobozba. Megpróbálhatjuk évszak, vagy színek szerint is váltogatni a tárgyakat.
2. Rendezd át!
Néha a bútorok átrendezése hozza meg a kívánt hatást. Átforgathatjuk a kanapét, áttehetjük az ágyat a másik oldalra, vagy ami eddig egy csoportba volt rendezve (pl. szekrények, polcok), azokat szétválaszthatjuk. Próbáljunk ki olyan ötleteket is, ami elsőre nem szimpatikus - néha olyan elrendezés lesz a befutó, amire korábban nem gondoltunk. A nagyobb bútorok átrendezése előtt a mérőszalag legyen a legjobb barátunk. A nehéz elemek elmozgatása előtt alaposan mérjük le, hogy elfér-e a a kiszemelt helyen a bútordarab, nem fog-e belógni a közlekedő útvonalakba, nem takarja-e a fűtőtestet, stb.
Bár az alábbi képek nem tipikusan magyar háztartásokban készültek, de jól látszik, hogy a kanapé elforgatása milyen alapvetően változtatja meg a szoba hangulatát.
3. Textíliák, kisbútorok cseréje
Bár ez utóbbi nincs ingyen, de talán kevésbé megterhelő a pénztárcánk számára, ha csak néhány kisebb, kiegészítő bútordarabot, vagy függönyt, ágytakarót, szőnyeget, esetleg pár díszpárnát cserélünk.
A sötétítő függönyök (amennyiben nem semleges színűek), elég erőteljes hatást tudnak gyakorolni egy helyiségben, így ezek kicserélése, esetleg más jellegű árnyékolóra váltása (függöny helyett pl. roló) jelentős változást hozhat. A hálószobában megfontolhatjuk egy új ágytakaró beszerzését, esetleg új fejtámlát, vagy fejtámlára húzható huzatot vehetünk, hiszem egy kisebb méretű szobában a franciaágy támlája az egyik legnagyobb "színfolt".
Ne feledkezzünk meg a szőnyegről sem, hiszen a függöny mellett szintén igen meghatározó látvány. Ha nem szeretnénk a szőnyegünket lecserélni, akkor rétegezhetjük is! A meglévőre egy kisebb, stílusában eltérő szőnyeget tehetünk, így felfrissíthetjük a látványt anélkül, hogy egy egész padlószőnyeget, vagy nagyméretű szőnyeget kellene cserélnünk.
4. Festés, vagy faldekor egy kisebb falszakaszon
Ha bevállalósak vagyunk, akkor egy jól megválasztott falszakaszt festékkel is kiemelhetünk. Fontos, hogy legyen valami koncepciónk, mielőtt nekiállunk! Tervezzük meg, hogy mely bútordarabot szeretnénk kihangsúlyozni, vagy mely funkciót szeretnénk elválasztani a szoba többi részétől. Maszkolószalaggal jó alaposan válasszuk le a lefestendő területet - ne bízzunk semmit a véletlenre. Nem csak teljes falakat, de kisebb falszakaszokat is választhatunk, így meglepő eredményeket érhetünk el. Ha a festés túl macerás, akkor az internetről is rendelhetünk öntapadós falburkoló paneleket, vagy nagy méretű tapéta fotókat - ezekkel egyszerű dolgozni és sokkal kevesebb kosszal jár, mint a festés - ha meguntuk, akkor könnyebben el is távolíthatók, míg egy sötétkék, vagy szürke festékréteget viszonylag nehéz eltüntetni.
Bár az itt felsorolt dolgok egyike sem ér fel egy felújítással, de átmenetileg jó megoldások.
A fenti képek forrással és további ötletek ebben a pinterest mappában fellelhetők.